News World Odisha
Current News Updates

ଗର୍ଭାବସ୍ଥା ସମୟରେ କଣ ସଂପୂରକ ନେବା ଉଚିତ୍ ?

0 139

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ଗର୍ଭାବସ୍ଥା ସମୟ ରେ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ବହୁତ ମହତ୍ଵପୁର୍ଣ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଆହାର ରେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ପୁଷ୍ଟିକର ନାହିଁ ତାହାଲେ ଆପଣଙ୍କର ସନ୍ତାନ ଭଲ ସେ ବିକଶିତ କରିବ ନାହିଁ | ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶ ବହୁତ ସାରା ସ୍ରୋତ ଅଛି ଯେଉଁଠୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଓଲଟା ସୂଚନା ମିଳିପାରିବ |

ସଂପୂରକ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଆହାର ର ପ୍ରତିନିଧି ନୁହେ, କିନ୍ତୁ ସାମାନ୍ୟତଃ ଗର୍ଭାବସ୍ଥା ସମୟରେ ଖାଦ୍ୟରୁ ସବୁ ପୁଷ୍ଟିକର ଉଚିତ ମାତ୍ରା ରେ ମିଳେନାହିଁ | ବଢେ ଆମ ମାଟି ରେ ଏତେ ପୁଷ୍ଟିକର ନାହିଁ ଯେତେ ଥିବା କଥା ବା ଆମ ପାଖରେ ପରିବା ଆଉ ଭିଟାମିନର ଅନ୍ତର୍ଗହଣ ପାଇଁ ସମୟ ନାହିଁ |

ଗର୍ଭାବସ୍ଥା ର ପ୍ରତି ପାଦରେ ଭିଟାମିନ ଗୁଡିକ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଶିଶୁ ର ବିକାଶ କୁ ସାହାରା ଦିଏ | ସଂପୂରକର ଅପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଅନ୍ତର୍ଗ୍ରହଣ ଆପଣଙ୍କ ଶିଶୁ ଆଉ ଆପଣ ପାଇଁ ବହୁତ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବ, ଆଉ ଆପଣଙ୍କ ଗର୍ଭାବସ୍ଥା ଉପରେ ବିପରୀତ ପ୍ରଭାବ ପକେଇପାରିବ | ଘାଆ ସଂକ୍ରମଣ, ଅସାମୟିକ ଲେବର ଏବଂ ମୃତଶିଶୁ ଜନନ କିଛି ସାମାନ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଯାହା ଭାରତୀୟ ମା ମାନଙ୍କୁ ସହିବାକୁ ପଡେ ଆଉ ଏକ ବଡ ଭାଗ ସଂପୂରକର ଅପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଅନ୍ତର୍ଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ହୁଏ – ସହାୟତାପ୍ରାପ୍ତ ବା ସରକାର ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ବି |

ସଂପୂରକ ଅନ୍ତର୍ଗ୍ରହଣ ଭିଟାମିନ ଏକାଗ୍ର ରୂପ ରେ ମହିଳାଙ୍କ ରକ୍ତର ଜଳୀୟ ଅଂଶରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହୁଏ | ଡାକ୍ତର ମାନଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଆଇରନ୍, ଫୋଲେଟ୍ ଏବଂ ଭିଟାମିନ – ଡ଼ି  ଆଉ କିଛି କମ ସୀମା ରେ କାଲ୍ସିଅମ୍ ଆଉ ଆୟୋଡିନ ହେଉଛି ସବୁଠୁ ସାମାନ୍ୟ ଆହରୀ ଅଳ୍ପତା ଯାହା ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ମହତ୍ଵପୁର୍ଣ |

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Comments
Loading...